طرز تهیه ادویه پول بیبر

بدون نظر
امتیاز: 0

طرز تهیه ادویه پول بیبر یکی از راحت ترین کارها برای داشتن ادویه ای خوشمزه و خوش رنگ و پر خاصیت است. پول بیبر یک ادویه محبوب در آشپزی ترکی ست که از فلفل قرمز خشک شده تهیه می شود. فلفل پول بیبر اصل یا فلفل قرمز ترکی در مناطقی از شهر حلب و شمال کشور ترکیه می روید و به همین خاطر به نام فلفل حلبی نیز معروف است. این ادویه طعم تند و دودی دارد و در بسیاری از غذاهای ترکی مانند کباب، خورش، و سوپ استفاده می شود. در اینجا طرز تهیه ادویه پول بیبر را برایتان آورده ایم تا به راحتی بتوانید در منزل آن را تهیه کنید.

طرز تهیه ادویه پول بیبر:

 1. فلفل ها را انتخاب کنید: برای تهیه پول بیبر می توانید از انواع مختلف فلفل قرمز استفاده کنید. فلفل های گوشتی با طعم ملایم مانند فلفل هالوپینو یا فلفل دلمه ای قرمز برای این کار مناسب هستند.
 2. فلفل ها را بشویید و خشک کنید: فلفل ها را به خوبی بشویید و با دستمال کاغذی خشک کنید.
 3. فلفل ها را به صورت ورقه ای یا خلالی خرد کنید.
 4. فلفل های خرد شده را روی سینی یا توری قرار دهید و در آفتاب بگذارید تا کاملا خشک شوند. این کار ممکن است چند روز طول بکشد.
 5. پس از خشک شدن کامل فلفل ها، آنها را با استفاده از آسیاب یا هاون به پودر تبدیل کنید.

نکات:

 • می توانید از فلفل برای خشک کردن فلفل ها استفاده کنید. برای این کار، فلفل های خرد شده را روی سینی فر قرار دهید و بگذارید با حرارت کم (حدود 100 درجه سانتی گراد) خشک شوند. هر چند دقیقه یکبار فلفل ها را چک و آنها را زیرو رو کنید تا به طور یکنواخت خشک شوند.
 • می توانید برای آنکه ادویه تان طعم بهتری بگیرد، مقداری نمک و روغن زیتون به پودر پول بیبر اضافه کنید.
 • پول بیبر را می توانید در ظرف دربسته و در جای خنک و تاریک نگهداری کنید.
 • پول بیبر را می توانید به مدت چند ماه در یخچال یا چند سال در فریزر نگهداری کنید.

حالا که با طرز تهیه ادویه پول بیبر آشنا شدیم، بیایید ببینیم که ادویه پول بیبر در چه غذاهایی استفاده می شود. این ادویه کاربردهای گسترده ای در آشپزی دارد. طعم دودی و تند ملایم این ادویه، آن را به ادویه ای محبوب در غذاهای مختلف تبدیل کرده است. در اینجا چند نمونه از غذاهایی را که می توانید از پول بیبر در آنها استفاده کنید ر آورده ایم:

 • غذاهای گوشتی: پول بیبر را می توانید به انواع کباب ها،دجوجه کباب، استیک، گوشت چرخ کرده، خورشت ها و حتی پیتزا اضافه کنید.
 • غذاهای دریایی: طعم دودی پول بیبر به خوبی با غذاهای دریایی مانند ماهی، میگو و صدف سازگار است. می توانید از این ادویه برای طعم دار کردن غذاهای دریایی استفاده کنید.
 • سوپ و آش: اضافه کردن مقداری پول بیبر به سوپ و آش علاوه بر ایجاد رنگ زیبا، طعم و عطر دلنشینی به آنها می بخشد.
 • سالاد: پول بیبر می تواند طعم و رنگ جذابی به انواع سالاد بدهد.

فلفل قرمز ترکی در آشپزی ترکیه ای بسیار محبوب است. البته این امر به این معنا نیست که در آشپزی سایر ملل از این فلفل استفاده نمی شود، بلکه به دلیل خاستگاه گیاه آن که کشورهای سوریه و ترکیه می باشد، در آشپزی این دو کشور به طور گسترده ای مورد مصرف قرار می گیرد. این فلفل به صورت خرد و خشک شده استفاده می شود و به غذا رنگ و طعم تندی می دهد.

 • ویژگی های فلفل پول بیبر
 • طعم: طعم پول بیبر تند و کمی شیرین است و دارای عطر و بوی مطبوعی می باشد.
 • ظاهر: به صورت خرد شده و خشک و به رنگ قرمز تیره می باشد.
 • تندی: تندی پول بیبر نسبت به فلفل قرمز معمولی کمتر است و این امکان را می دهد که به مقدار بیشتری در غذاها استفاده شود.

فلفل قرمز ترکی به دلیل شباهت ظاهری که با پاپریکا دارد، برخی افراد را در تشخیص به اشتباه می اندازد. پاپریکا و پول بیبر هر دو از فلفل های قرمز تهیه می شوند اما تفاوت های عمده ای در طعم، شکل و کاربردهای آنها وجود دارد. برای مثال، منشا پاپریکا، فلفل های قرمز خشک شده ای ست که در کشورهای مجارستان و اسپانیا می رویند. با اینکه برخی از انواع آن می توانند کمی تند باشند، اما به طور کلی تندی کمتری نسبت به پول بیبر دارد و طعم آن ملایم تر و کمی شیرین می باشد. همچنین پاپریکا در سه نوع شیرین، دودی، و تند وجود دارد. اما پول بیبر از فلفل های قرمز خرد شده و خشک شده در ترکیه تهیه می شود. طعمی تند و کمی شیرین دارد و دارای عطر و بویی مطبوع می باشد. تندی آن از پاپریکا بیشتر اما در مقایسه با برخی از انواع فلفل ملایم تر است. این ادویه به صورت خرد شده و خشک و به رنگ قرمز تیره در بازار عرضه می شود و سرآشپزهای ترک از این ادویه در کباب ها، سالادها، سوپ ها و خوراک ها استفاده می کنند.

نوشتن نظر*