نمک صورتی

بدون نظر
امتیاز: 0

نمک صورتی محصولی عالی برای خوشمزه کردن غذا و مناسب برای تقویت سلامت بدن است. نمک صورتی محصولی است طبیعی که از کوه های هیمالیا به دست می آید و ظاهری جذاب و شگفت انگیز دارد. این نمک هم سرشار از مواد معدنی مورد نیاز بدن است و هم بر خلاف نمک معمولی نه تنها سبب فشار خون نمی شود که تا حد زیادی نیاز بدن به انواع مواد معدنی را تامین می کند. از آنجاییکه این نمک به صورت دستی جمع آوری می شود و حداقل فرآوری روی آن صورت می گیرد، اکثر خواص خود را حفظ می کند. این نمک، تصفیه نشده و حاوی مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، پتاسیم و کلسیم می باشد. کمک به رفع میگرن و بالا بردن ترشح سروتونین و بهبود خلق و خو از دیگر خواص این ماده معدنی جذاب است.رنگ صورتی و گلبهی این نمک کاملا طبیعی و مربوط به بلورهای آن است و هیچ گونه دخالتی در آن صورت نگرفته است. این نمک تفاوت هایی با نمک معمولی دارد. از جمله:

 • مواد معدنی؛ نمک صورتی حاوی هشتاد و چهار ماده معدنی کمیاب از جمله کلسیم، پتاسیم، و منیزیم است در حالیکه نمک معمولی تنها حاوی سدیم کلرید و ید می باشد.
 • طعم؛ برخی افراد معتقدند که نمک صورتی طعم ملایم تر و شیرین تری نسبت به نمک معمولی دارد.

فرآیند تصفیه؛ نمک صورتی به طور طبیعی تصفیه می شود در حالیکه نمک معمولی اغلب فرآیندهای تصفیه بیشتری را طی می کند.

با وجودی که شواهد علمی کافی برای تائید تمام این مزایا وجود ندارد، اما برخی از مزایای ادعایی نمک صورتی هیمالیا عبارتند از:

 • بهبود سلامت گوارش؛ برخی معتقدند که نمک صورتی می تواند به هضم غذا کمک کند و نفخ را کاهش بدهد.
 • تقویت سیستم ایمنی؛ به دلیل وجود مواد معدنی، برخی اعتقاد دارند که این نمک می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.
 • کاهش فشار خون؛ برخی پژوهش ها نشان داده اند که این نمک می تواند به تنظیم فشار خون کمک کند.
 • بهبود سلامت پوست؛ برخی معتقدند که حمام با این نمک می تواند به سم زدایی پوست و بهبود سلامت آن کمک کند.

به غیر از این موارد، نمک صورتی دارای خواصی برای سلامت پوست می باشد. برخی از خواص نمک صورتی هیمالیا برای پوست عبارت است از:

 • لایه برداری پوست؛ نمک صوتی به دلیل دانه های ریز و کریستالی، لایه برداری سلول های مرده پوست را به طور ملایم انجام می دهد و به روشن شدن و شادابی پوست کمک می کند. می توانید از اسکراب های نمکی که به صورت آماده در بازار موجود هستند استفاده کنید یا در خانه با مخلوط کردن نمک صورتی با روغن زیتون یا عسل، اسکراب مخصوص خود را تهیه نمایید.
 • پاکسازی پوست؛ این نمک به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی، به پاکسازی پوست از آلودگی ها، چربی ها و سموم کمک می کند. می توانید از حمام نمک یا کمپرس آب نمک برای پاکسازی پوست صورت و بدن خود استفاده کنید.
 • درمان آکنه؛ نمک صورتی به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی، می تواند به درمان آکنه و جوش های پوستی کمک کند. می توانید از محلول آب نمک برای شستشوی صورت یا کمپرس آب نمک برای نواحی جوش دار استفاده کنید.
 • کاهش التهاب پوست؛ این نوع نمک می تواند به تسکین التهاب و قرمزی پوست ناشی از اگزما، پسوریازیس، و سایر بیماری های التهابی پوست کمک کند. می توانید از حمام نمک یا کمپرس نمک برای نواحی ملتهب پوست استفاده کنید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که به دلیل خواص عالی این نمک و نیز کاربردهای خوراکی و بهداشتی که دارد، طرفداران زیادی نیز دارد. همین موضوع سبب می شود تا برخی افراد سودجو اقدام به فروش نوع تقلبی آن بکنند. تشخیص نمک صورتی اصل از تقلبی می تواند یک چالش باشد. زیرا برخی از نمک های تقلبی خیلی ماهرانه تقلبی سازی شده اند. با این حال چند روش وجود دارد که با کمک آنها می توانید نمک اصل را از نوع تقلبی آن تشخیص بدهید.

 • رنگ؛ نمک صورتی اصل رنگ ملایم و طبیعی دارد در حالیکه نمک تقلبی ممکن است صورتی خیلی پر رنگ، نارنجی یا حتی قرمز رنگ باشد.
 • شکل ظاهری؛ نوع اصل این نمک، ظاهری بلوری و نامنظم دارد اما نوع تقلبی آن به شکل پودر یا کریستال های منظم و یکدست هستند.
 • رطوبت؛ نمک اصل، رطوبت را به خودش جذب می کند. اگر یک قطعه نمک اصل را در محیط مرطوب قرار بدهید سطح آن مرطوب می شود اما نمک صورتی تقلبی رطوبت سنج نیست یعنی رطوبت را جذب نمی کند و اگر در محیط مرطوب قرار بگیرد سطح آن خشک باقی خواهد ماند.
 • بو؛ رایحه ملایم نمک هیمالیا اصل یادآور دریا و معدن نمک است اما نمک هیمالیا تقلبی ممکن است بوی شیمیایی یا تند داشته باشد.
 • طعم؛ طعم نمک اصل، شور و ملایم است اما نوع تقلبی طعمی شور و تلخ دارد.

قیمت؛ نمک هیمالیا صورتی اصل قیمت بالاتری نسبت به نوع تقلبی و نیز نمک طعام معمولی دارد.

نوشتن نظر*